Все новости
До Дня святого Валентина космічний телескоп NASA з дослідження рентгенівської поляриметрії Метод фізичних досліджень, що ґрунтується на вимірі ступеня поляризації світла та кута повороту площини поляризації світла при проходженні його через оптично активні речовини. (Imaging X-Ray Polarimetry Explorer або IXPE), який 9 грудня 2021 вивела на орбіту ракета-носій Falcon 9, надіслав перші зображення.
Знімки підтвердили, що понад два місяці введення в експлуатацію всі інструменти працюють справно. Об'єктом наукового вивчення обсерваторії IXPE стала Кассіопея А (Cas A), об'єкт, що складається із залишків зірки, що вибухнула у 17 столітті. Ударні хвилі вибуху нагріли навколишній газ до високих температур і прискорили частки космічних променів, утворивши хмару, що світиться в рентгенівському світлі. Інші телескопи вже вивчали Кассіопею А, але IXPE дозволить дослідникам побачити її по-новому, повідомили у NASA.
2-chandra_ixpe_v3magentahires-1-scaled.jpg
Пурпуровий колір залишку наднової відповідає вищій інтенсивності рентгенівського випромінювання (IXPE), а синій колір - дані високоенергетичного рентгенівського випромінювання (Чандра). Фото: NASA/CXC/SAO/IXPE
На фото насичений пурпуровий колір залишку наднової відповідає більш високій інтенсивності рентгенівського випромінювання, що спостерігається за допомогою IXPE. На нього наклали дані високоенергетичного рентгенівського випромінювання (синій колір), отримані рентгенівською обсерваторією "Чандра" (Chandra) та IXPE з різними типами детекторів. Нижче – знімок, зроблений лише IXPE.
Телескоп NASA IXPE надіслав перші наукові знімки
Зображення створено за допомогою рентгенівських даних, зібраних IXPE в період з 11 по 18 січня. Фото: NASA
Вчені лише розпочали вивчення даних поляриметрії. Вони розраховують уперше побачити, як ступінь поляризації змінюється у залишку наднового діаметром близько 10 світлових років. Раніше "Чандра" показала, що в центрі Кассіопеї А знаходиться компактний об'єкт, який може бути чорною діркою або нейтронною зіркою.
Космічна обсерваторія IXPE є першою, присвяченою вивченню поляризації рентгенівських променів, що виходять різних екстремальних та загадкових об'єктів Всесвіту: це чорні дірки та викривлений простір-час навколо них, пульсари, магнетари, особливий вид туманностей – плеріони.